top of page
  • Writer's pictureKaren Agmon

צל ידו/חיים באר


צל ידו/חיים באר

כאשר המציאות עולה על כל דמיון והפלאי הופך לנתיב ממשי בתוך הסיפור, אנו מוצאים את עצמנו צוללים אל תוך חייהם של תושבי אוברוץ' עיר במחוז ז'יטומיר שבאוקראינה. אביו של הסופר חיים באר גדל שם עד עלייתו לארץ בשנות השלושים של המאה הקודמת. ברומן הפלאי הזה, חיים באר הסופר הוא הגיבור של ספרו. במרץ 2019 הוא מקבל שיחת טלפון מד"ר הילה אנגל הממונה על מפעלות התרבות של קונצרן הדיג הרפון. הבעלים המיליארדר של הקונצרן הוא ד"ר רפאל ליוורנו, אשר פרט להיותו איש עסקים שעסקי הדגים שלו חובקי עולם הוא אף "איש תרבות רנסנסי ומצנט". והאיש העשיר והתרבותי הזה מעוניין לגייס את חיים באר לפרויקט שמטרתו להנציח את יהדות אוברוץ'. אוברוץ' העיר אשר חוותה כמה וכמה גלגולים ודי הרבה ריבונות. אוברוץ' שכיום חיים בה פחות משישים יהודים זקנים הנתמכים בעיקר על כספים שהם מקבלים מארגון הג'וינט. בעבר הקהילה היהודית בעיר הייתה קהילה שוקקת חיים וגדולה. המיליארדר ואיש העסקים היהודי מעוניין שחיים באר ינהל את פרויקט העדות, של יהודי אוברוץ'. מסתבר שאף אמו שלו היא מאוברוץ'. הוא קיבץ "בשער שמיים" - דיור מוגן הנמצא בתוך קומפלקס יוקרתי ומפנק את יוצאי אוברוץ'. הקומפלקס נמצא בתוך טירה פלאית. בפעם הראשונה חיים באר פוגש את הטירה הפלאית הזו מחלונות הוואן המהודר שהוא שכר עוד מהארץ כדי שכבר עם נחיתתו יוכל לסע עימה לקוברסדורף. הרצל - הנהג של אותו הוואן משמש לסופר אף כמדריך דרך המעורה היטב בחיי היום יום "עכשיו נסע לאטרקציה האמתית של קוברסדורף לשלוס מנמוסינה" ולעיניו של חיים באר מתגלה טירה יפיפייה, מסתבר שהיא כבת שלוש מאות שנים ועברה גלגולים רבים. כעת לפי הריכולים באזור היא נקנתה על ידי אמריקאי עשיר ששיפץ אותה עד היסוד. רישת אותה בכל אמצעי הטכנולוגיה החדשים ביותר. ואף דאג לכך שאיש לא יוכל להיכנס, או לצפות, או לדעת מה קורה בתוך הטירה פנימה.

מהר מאוד מסתבר לחיים באר שהטירה נרכשה על ידי מי שמתכנן להעסיקו, אותו יהודי מליארדר, והיא בעצם תהפוך למקום עבודתו במידה ויסכים להצטרף לפרויקט המדובר. כדי שהוא אכן ייאות להצטרף המיליארדר ועובדיו דואגים למשוך אותו אליהם בכל האמצעים העומדים לרשותם - ונראה שהם אכן מכירים אותו היטב. יותר מהארוחות המכובדות, יותר מתנאי החיים המפנקים מאוד, יותר מכל אלו, הם חושפם אותו לחומרים ארכיוניים מרתקים, נדירים ויקרי ערך. אם יש משהו שדמותו של חיים באר בספר, ואף בחיים עצמם לא יכולה לעמוד בפניה הרי אלו מסמכים היסטוריים, ספרים עתיקים, כתבים מקוריים. וכל אלו נמצאים ברשותו של אותו איש עסקים יהודי וברור לו לחיים באר כי הסכמתו לעבוד בפרויקט הזה, תיתן לו גישה מלאה לכל אותם מסמכים נדירים.

התנאי היחיד שעליו למלא הוא אי חשיפת שמו, שמו שלו ומקצועו ומעמדו לא יהיו גלויים בפני משתתפי הפרויקט וגם הוא עצמו 'חיים באר' לא ידע את זהותם, או את משלח ידם, או את שמותיהם של כל משתתפי המפגשים שלו. אחד מן המשתתפים נוגע מאוד לליבו ויש בניהם כימיה אדירה ונדירה. מוחלט איפה שחיים באר והמשתתף שנגע אל ליבו ששמו לצורך הצגתו הוא חווקין, יפגשו כל יום לפני המפגש הקבוצתי למשך שעה וחצי באופן פרטי. מהר מאוד הסופר שלנו מבין כי חווקין הוא לא אחר מאשר אביו המת. הוא מבין את הפלאיות של הטירה ואת הסיבה להיותה שמורה כל כך. פגישותיו עם אביו משאירות אותו פעמים רבות נדהם אל מול הנס הזה שנקרה לו. השיחות עם האב פורסות מולנו תמונת עולם מרתקת של קורותיו הרבה לפני הולדתו של הסופר חיים באר. הרי הוא נולד כשאביו כבר היה איש מבוגר, בן יותר מחמישים שנה, וקרה לו הפלא הזה של הולדת בנו. פלא שהיה כרוך בטרגדיה של מות אשתו הראשונה והאהובה. אולם כשאשת נעוריו הלכה לעולמה נוצרה בפניו הזדמנות שאכן ייוולד לו ילד. הזדמנות שהאב לוקח בשתי ידיו. בעוד שהמשתתפים במפגשים הם כולם אנשים שאינם עוד בין החיים, הרי שמידע שמסופק לנו הוא יקר מפז, הספר מלא בפיסות מידע משובבות נפש, כל אחד מהחזנים או מהרבנים שמוזכרים בו הם עולם ומלואו. את הספר קראתי צמודה לגוגל, כל שם, כל שיר, כל מאמר שנזכרו בו , חיפשתי מיד. ועולם מלא ושלם נגלה לפני. המעברים האלו בין החיים מאוד למתים מאוד, בין המציאות היומיומית לאופי המפגשים שכולם סיפורים מהעבר הרחוק, המעברים האלו בין העולם המיסטי של המתים לעולם החיים, בתוספת תיאורים מדויקים של עבר היסטורי מלא חיות הם לא פחות ממלאכת מחשבת גאונית. "צל ידו" הוא ספר שמצד אחד בדיוני לחלוטין ומהצד השני נטוע עמוק במציאות ובעל פן ביוגרפי מרתק. ספר שמשלב בדיון ומציאות באופן מרהיב, ספר עם פן ביוגרפי מרתק ומעורר סקרנות. והשילוב הזה הוא מהנה מסקרן ומענג.


מו"ל: עם עובד 315 ע'

192 views0 comments

Comments


bottom of page