top of page
  • Writer's pictureKaren Agmon

שקרים הכרחיים/ דיאן צ'מברלייןהשנה היא 1960 ג'יין וד"ר רוברט פורסטר נשואים טריים אחרי ירח דבש נפלא. הם צעירים יפים ואף אמידים בזכות היותו של רוברט רופא. רוברט הוא בוגר האוניברסיטה הראשון במשפחתו וככזה היה חשוב לו מאוד הנראות החיצונית. החלטתה של ג'יין לעבוד לאחר הנישואין לא משמחת אותו כלל. ג'יין מתקבלת לעבודה במחלקת הרווחה כעובדת סוציאלית. זוהי עבודה מאתגרת ביותר הכרוכה בעיקר בעבודת שטח. ג'יין מקבלת תחת אחריותה משפחות עם עוני שכלל לא ציפתה לו. היא פוגשת את מטופליה בבתים שלהם. אלו משפחות שהבית שבו הם חיים כולל חדר אחד או שניים. הבתים האלו לא בבעלותם. בתים שאין בהם צנרת, בתים בהם המים מגיעים דרך משאבה, בתי השימוש הם בחוץ ובמקום בנייר טואלט משתמשים בחתיכות עיתון. יש מחסור באוכל בבגדים בנעליים. בנות נכנסות להריון בגיל מוקדם ונושרות מהלימודים. רוב מטופליה הם צבעוניים, אם כי יש אף משפחות לבנות הנמצאות במצב דומה.

אייבי בת ה 15, שייכת למשפחה לבנה שנתמכת על ידי הרווחה. היא חיה בבית השייך למר גרדינר. מר גרדינר הוא הבעלים של חוות טבק. הבית שאייבי גרה בו שייך לו. אייבי גרה בבית יחד עם אחותה מרי אלי, בנה של מרי אלי וויליאם וסבתה נוני. חייה של אייבי קשים מאוד. אחותה מרי אלי בקושי מדברת, היא יפיפייה, אולם היא הפסיקה את לימודיה, בעקבות לידת בנה. היא נעלמת הרבה מאוד ואייבי פוחדת שמרי אלי תיכנס שוב להריון. וויליאם הוא תינוק מתוק ביותר אולם התפתחותו איטית. ובכלל הן מתקשות לפרנס ולספק מספיק אוכל לארבעתם.

רגעי האושר של אייבי מתקיימים רק כאשר היא נפגשת עם הנרי אלן, הנרי אלן הוא הבן של מר גרדינר . הנרי אלן ואייבי הם זוג אוהבים. המכירים עוד מילדות. הם חולמים על חיים משותפים בקליפורניה רחוק מחוות הטבק וענייניה.

בבית הנוסף בחווה מתגוררים ליטה ג'ורדן וארבעת בניה. ליטה היא צבעונית. קיים מתח בין נוני סבתה של אייבי לבין ליטה. ג'יין מקשרת את המתח להיותם של משפחת ג'ורדן צבעוניים ומשפחת הרט לבנים, אולם ככל שתעמיק היכרותה עם שתי המשפחות יתבהרו לה יותר ויותר פרטים על המציאות שקיימת שם בחוות הטבק.

כל הווייתה של ג'יין נתונה לעבודתה החדשה. היא לוקחת את האנשים שהיא מטפלת בם עמוק לליבה. כשהיא מבינה שאייבי ומרי אלי מעולם לא ביקרו בים, למרות שהוא לא מאוד רחוק מחוות הטבק, היא מפתיעה אותן יום ראשון אחד ולוקחת אותן לים. היום הנפלא הזה אינו תמים לגמרי ג'יין רוצה להכיר את אייבי לא בסביבתה הרגילה, היא רוצה לבדוק את הטענות שאומרות שהאינטליגנציה של אייבי במצב גבולי, מה שלה נראה כטענה לא נכונה. ג'יין ננזפת קשות על כך שלקחה את הבנות לים, מסתבר שזה נוגד את הנהלים.

ג'יין מתבקשת על ידי הממונים עליה להכין בהקדם בקשה לעיקורה של אייבי, יש לעקר אותה בדיוק כפי שעיקרו את מרי אלי. ג'יין מבינה שמרי אלי כלל לי יודעת שהיא עברה עיקור. היא חושבת שעשו לה ניתוח להוצאת התוספתן. ג'יין חשה ממש לא נוח עם כך שהממונה עליה ממש לוחצת עליה לשלוח את הבקשה לעיקורה של אייבי בהקדם.

ג'יין לא רק מתמודדת עם מנהלים לא תומכים אף בעלה רוברט לא תומך בה. הוא חושב שעיקור של נשים הנסמכות על תשלומי סעד זה מעשה מאוד הגיוני. מדוע שהן או ילדיהן יהיו נטל על המערכת הציבורית? בעלה אף מזדעזע שעליה לטפל במשפחות צבעוניות. ג'יין מוצאת את עצמה בודדה. במקום עבודתה כועסים עליה מאוד. היא יוצאת נגד המערכת. בעלה לא תומך לא בדעות שלה, לא בדרך בה היא מתנהלת בעבודה ובכלל הוא מתנגד להליכתה לעבודה. הוא היה מעדיף שתבלה בקאנטרי עם שאר נשות השכונה היוקרתית בה הם חיים ושתהיה פעילה באחת מקרנות הצדקה שנשים אלו מפעילות. ג'יין מנסה לשמור על נישואיה אולם דעותיו של בעלה מציקות לה, היא לא הייתה מודעת לדעות האלו שלו. יותר ויותר היא מסתירה ממנו דברים הקשורים לעבודתה, היא יודעת שהוא לא יתמוך בשום מעשה שלה.

בינתיים בחווה מסתבר שאייבי נכנסה להריון, השיטה שלה ושל הנרי אלן להיזהר לא ממש עובדת. ההיריון שלה הוא בעיה גדולה מאוד. נדמה שמרי אלי אחותה של אייבי היא היחידה שממש שמחה לקראת ההיריון הזה, היא רוצה שיהיו עוד תינוקות, היא רוצה בעצמה ללדת חמישה ילדים. כשברווחה מבינים שאייבי נכנסה להריון הם מקדמים את האישורים לעיקורה במהירות שיא, ג'יין לא עומדת בלחצים ושולחת את בקשת האישור והאישור לעיקור מתקבל ללא שום בעיות. ג'יין מבינה שהלידה והעיקור יתרחשו יחד באותו הזמן, והיא מנסה לבטל את ההליך המתוכנן, ניסיונותיה לביטולו של העיקור, מכניס אותה לצרות הן בעבודתה והן בנישואיה. אולם ג'יין מבינה, שעליה לחיות על פי מצפונה, גם אם המחיר יהיה כבד ביותר.

"שקרים הכרחיים" הוא רומן בדיוני אולם הוא מבוסס על סיפורים אמיתיים: משנת 1929 ועד 1975 עיקרה מדינת צפון קרולינה יותר מ 7000 מאזרחיה. מסתבר שהיכולת להתנכל לאזרחים היא יכולת קלה ליישום ומשמשת אף את הדמוקרטיות והנאורות שבמדינות. שקרים הכרחיים הוא ספר זורם שכתוב היטב, עלילתו מרתקת ואת הסיפור המסופר בו חובה להשמיע. תקראו ודאי.


מו"ל: עם עובד מאנגלית:שירי שפירא 415 ע'

107 views0 comments

Comments


bottom of page