top of page
  • Writer's pictureKaren Agmon

שיחות עם חברים/סאלי רוני

Updated: Dec 4, 2022
שיחות עם חברים/סאלי רוני

פרנסס ובובי בנות ה 21 הן סטודנטיות באוניברסיטה בדבלין, ומופיעות יחדיו במופעי ספוקן וורד. בתיכון הן היו זוג לאחר שבובי שאלה את פרנסס אם היא בעניין של בנות. כיום הן כבר לא זוג , זו בובי שעזבה את פרנסס. פרנסס היא המספרת של הרומן. פרנסס מספרת לנו שבובי יפיפייה. הרומן מתחיל כשמליסה ניגשת אליהן בסיומה של הופעה. מליסה היא דמות מוכרת, היא פרסמה ספר, ומאמרים שלה מתפרסמים בעיתונים נחשבים באינטרנט ובכלל. היא גם צלמת. היא משוחחת איתן על ההופעה שהן נתנו והשיחה מתגלגלת. היא מזמינה אותן להמשיך את הערב בביתה. פרנסס מתרגשת מהעניין, היא נחושה להשאיר רושם מעולה. הרושם הראשוני שלה מהבית עצמו הוא שלמליסה יש כסף. מסתבר שלמליסה יש גם בעל "ניק" הוא גבר יפה תואר, שחקן, בעיקר תיאטרון אולם הוא אף השתתף בסרטים וסדרות. מליסה וניק הם בשנות ה-30 שלהם. פרנסס ובובי אומנם נמצאות בתחילת חייהן אולם יש להן דעות מאוד מוצקות על העולם הזה. לבובי יש השקפת עולם כזו שהיא נגד תאגידים נגד ממשלות נגד חוקים נגד הגדרות. פעמים רבות היא נסחפת ונואמת את דעותיה, זה עלול להיות מעייף. פרנסס מתייחסת אל עצמה כצעירה חכמה הרחוקה מלהיות נאה, אם כי מיחס הסובבים אליה אנו מבינים שהיא מחמירה עם עצמה בעניין המראה וממעיטה מידי בחוכמתה. למרות שהיא מודעת מאוד להיותה חכמה ביותר, מישהי שהלימודים קלים לה. היא נחשבת לקרת רוח, אחת שלא מפגינה יותר מידי רגשות, אשה צעירה וחזקה מהסוג שלא נשבר. ההורים של פרנסס גרושים. אביה הוא שיכור, כשהייתה ילדה הוא היכה אותה מספר פעמים. בסוף הוא עזב. יש לה קשר אתו, אם כי הקשר הזה מעיק עליה. יחד עם זאת הוא מי שנותן לה את הקצבה החודשית שלה. המצומצמת למדי. היחסים שלהם מורכבים, כשהיא משתפת את אמה במועקות שלה מהקשר עם אביה, אמה מגיבה בכך שהיא מזכירה לה שהיא החזקה בעוד אביה איש חלש.

אף הוריה של בובי גרושים אולם מצבו הכלכלי של אביה הוא טוב מאוד, בובי מגיעה ממשפחה אמידה. בובי מתלהבת ממליסה. פרנסס מקנאה אם כי קשה לה להודות בכך אף בפני עצמה. מליסה מציעה לבובי ופרנסס לעשות כתבה, עליהן ועל המופעים שלהם. הן מסכימות בהתלהבות. בובי מספרת למליסה שפרנסס היא זאת שכותבת את כל המילים לשירים, שפרנסס היא היוצרת בין שתיהן. למרות שפרנסס אינה מסכימה עם דבריה של בובי אל מול מליסה. לנו הקוראים היא מספרת שאכן זה כך, היא זו שכותבת. אולם בלעדי בובי לא הייתה הופעה. בובי היא פֶּרְפוֹרְמֵרִית מעולה, מהפנטת, ביופייה ובאופן בו היא אומרת את המילים. היחסים עם מליסה מתהדקים וכשהן מוזמנות למסיבת יום ההולדת של מליסה פרנסס מוצאת את עצמה מנשקת את ניק יפה התואר בעלה של מליסה.

כשמליסה תיסע לשבוע ללונדון כמה ימים לאחר מכן פרנסס תבלה את הימים האלו עם ניק, הוא הגבר הראשון שהיא שוכבת עמו. היחסים בניהם זורמים משיא אל שיא. אין רגעים דלים ברומן הזה כל הזמן יש תקשורת: בדיבורים, בהתכתבויות, בהודעות. ניק מתגלה כאדם חכם מאוד, רגיש מאוד ואוהב את פרנסס מאוד.

באוגוסט ניק ומליסה נוסעים לבית קיץ בצרפת ליד הים, עם חברים, מליסה מזמינה את בובי ואת פרנסס לבוא להתארח בבית הקיץ. הן אכן באות והסיפור בין פרנסס וניק מעמיק עוד יותר.

כשאנו קוראים את הרומן נדמה לנו שנקלענו לתוך שטף של זרמי תודעה. מידי פעם יש פלשבקים לעבר: לילדות, לימי התיכון, הם לא רבים אולם הם מאירים את ההווה בנקודות תצפית רבות יותר. כמות המילים המועברת בכל האמצעים היא עצומה, כל הזמן יש תקשורת. כל הזמן יש מודעות חזקה למה שמתרחש, התחושה היא של קרבה כל כך גדולה שנדמה שאין שום דבר שחוצץ ביננו לבין הדמויות, גם אין שום דבר שחוצץ בין הדמויות בסיפור ללב שלהם. החשיפה כל כך עמוקה וכל כך שובת לב. פרנסס בת ה 21 הסטודנטית לספרות, שנמצאת על ספו של עולם חדש. היא שהחליטה שלעולם לא תעבוד, אך היא לא באמת יכולה לבחור את הבחירה הזו הרי אין לה אגורה, היא חייבת להתפרנס. היא שלכולם נדמה שהיא יודעת מה היא עושה, רק היא עצמה לא בטוחה בכלום. היא שמרגישה את אהבתה לניק בכל נים בגופה. וניק יפה התואר, העשיר, החכם הרגיש. סיפור האהבה בניהם הוא מהיפים של השנים האחרונות.

"שיחות עם חברים" אומנם יצא בישראל ב 2020, אולם הוא הרומן הראשון של מחברת רב המכר "אנשים נורמלים" כשמבינים זאת נוספת בהירות חדשה לקריאה. שיחות עם חברים הוא סיפור יפיפה הכתוב באופן מענג, רוצו לקרוא.

מו"ל: מודן הוצאה לאור מאנגלית: קטיה בנוביץ'

Comments


bottom of page