top of page
  • Writer's pictureKaren Agmon

פליישמן בצרות/טאפי ברודסר-אקנר


פליישמן בצרות/טאפי ברודסר-אקנר

טובי ורייצ'ל פליישמן הם זוג ניו-יורקי יהודי, שחי את החלום. הם גרים בדירת פאר, באזור הכי יוקרתי של ניו-יורק, שני ילדיהם הצעירים הולכים לבית ספר פרטי עם רשימת המתנה מפלצתית וגם יש להם בית בהמפטונס. טובי הוא רופא מומחה לכבדים, בבית החולים הכי טוב בניו-יורק. מה שאומר שהוא כנראה אחד מהרופאים הטובים בעולם. רייצ'ל היא סוכנת שחקנים, אמנים, אנשים יצירתיים ומפורסמים. היא מעסיקה יותר ממאה עובדים ומרוויחה סכומי כסף מטורפים. יש להם הכול. לכאורה. לכאורה יש להם הכול.

כשטובי המומחה לכבדים מודיע לרייצ'ל שהוא רוצה להתגרש, זה תופס אותה לגמרי לא מוכנה. רייצ'ל היא לא מהטיפוסים שמתגרשים. היא הלוחמת, השורדת. האשה שנמצאת בטופ של אחת התעשיות הכי מצליחות בעולם. היא בכלל לא מבינה מהיכן הרעיון הזה של להתגרש מגיע? היא לא מוכנה לשמוע על זה. מנקודת המבט שלה אם יש בעיה פותרים אותה. כובשים אותה. מטפלים בה. ודאי שלא מרימים ידיים ועוזבים אותה.

כשטובי אומר לרייצ'ל שהוא לא מוכן יותר לחיים האלו, לרייצ'ל לא ממש ברור לאיזה חיים בדיוק הוא לא מוכן? לחיים בדירת היוקרה הענקית שלהם? לחיים עם בריכה צמודה? לחיים שבהם הוא רופא מוערך, והיא מרוויחה מלא, אבל ממש מלא כסף?

מנקודת המבט של טובי, ריצ'ל היא אמא מזניחה. היא אינה מגיעה לימי הורים. היא מעולם לא מחכה להם בבית, או אוספת אותם אחרי הצהרים מהמסגרות. היא ודאי לא מבשלת או מכבסת. מנקודת המבט של טובי מי שנמצא עם הילדים, הולך לימי ההורים שלהם, להופעות שלהם, ובכלל ההורה שמציג נוכחות בכל פעילות הדורשת נוכחות הורית זה הוא, האבא. הרופא. הרופא המנתח, המומחה, המציל חיים. הוא ההורה הנוכח בחיי הילדים.

נקודת המבט של רייצ'ל שונה כמובן לחלוטין. היא זאת שיודעת לאיזה חוגים לרשום את הילדים. היא זו שיודעת עם אלו הורים להתרועע כדי שלבן המאוד רגיש שלה והקצת מוזר וחסר ביטחון יהיו חברים. היא יודעת למה בדיוק הבת שלה זקוקה כדי שהיא תהיה אחת מחבורת הבנות הקוליות. ושתהיה במרכז העניינים. ושתהיה לבושה בבגדים הכי שווים. היא לא מבינה איך טובי לא מעריך את כל עבודת המחקר הבלתי נגמרת שהיא עושה על מנת שהילדים המהממים שלהם יחיו חיים טובים משמחים מלאים וכיפיים.

היא צודקת רייצ'ל, טובי באמת לא רואה את זה. הוא רואה רק אשה שלא נמצאת בבית. שלא מעניקה את החום האימה. החום הזה, שלפי דעתו של הרופא המומחה אמא אמורה להעניק. הוא לא מבין מדוע הוא - שלמד כל כך הרבה. הוא שהוא רופא מעולה. כזה שהטיפול בחולים הוא הדבר הכי משמעותי עבורו. איך דווקא הוא לא זוכה להערכה? לא מאשתו. ולא מחבריה העשירים מידי והחיים חיים חסרי משמעות ועניין. הוא באמת לא מבין כמה עניין ומשמעות ניתן למצוא בלהתעסק בכסף כל היום?

בסוף הם נפרדים. טובי מוצא את עצמו בדירה ששום דבר לא עובד בה כמו שצריך. זה לא מאוד נוח לו, בטח אחרי שהיה רגיל לדירת הפאר שהם גרו בה יחד רייצ'ל והוא. הוא אף מוצא את עצמו עם פרודה שלא ממש מכבדת את הסכמי הגרושים שהושגו בעמל רב, ושממשיכה לעשות מה שלפי דעתו היא עשתה כל חייהם המשותפים: לזלזל בו ובזמן שלו. מצד שני טובי גם מוצא את עצמו שקוע באפליקציות הכרויות מושחתות כמעט. הוא הגבר הנמוך שכל חייו היה רגיל להיות דחוי על ידי נשים מוצא את עצמו מחוזר על ידי עשרות נשים שרק מתקיפות אותו בתמונות של אברי גופן בתנוחות שונות ומשונות ומציעות לו הצעות שהוא לא חלם אי פעם שיקבל.

טובי יוצר קשר עם ליבי וסת. מי שהיו חבריו הטובים בזמן שהם למדו שנת לימודים בישראל. הם היו חברים ממש טובים, סת עדין רווק הולל למדי שעובד בתעשיית הכספים וליבי התחתנה עם אדם. עבדה בתור כתבת במגזין גברים ובשלב מסוים התפטרה והפכה לאמא במשרה מלאה. כשטובי מתקשר אליה לאחר הרבה שנים שלא היו בקשר, הוא בדיוק מוצא אותה בשלב שבו היא מרגישה שהפכה להיות כל מה שהיא פחדה ממנו. אשה לא רזה שחיה בפרברים ועולמה סובב סביב התעסקויות עם וועד ההורים, ארגון הסעות, רישום לחוגים והכנת ארוחות.

שיחת הטלפון שבה טובי מספר לה על המשבר הגדול בו הוא נמצא. היא באיזה שהוא מקום השיחה שמעוררת אותה. היא המספרת של הרומן הזה על טובי ורייצ'ל. מידי פעם היא מספרת נוכחת ובעלת דעה ומידי פעם היא נותנת לגיבורים של להוביל את הרומן המדליק הזה. 'פליישמן בצרות' הוא ספר עכשווי. הוא נותן לנו תמונת מצב עדכנית במידה, על משבר ההורות בעת הנוכחית. כמה קשה לכולם לתחזק קריירה משמעותית מלאת עוצמה ועניין ויחד עם זאת להיות הורה מעורב ונוכח בחיי ילדיך. הספר עדכני רק במידה כי כמה מאתנו באמת חיים בדירת יוקרה בניו יורק ומחזיקים בית בהמפטונס? שלא לדבר על משרת מנתח בכיר באחד מבתי החולים הטובים בעולם. אבל נחמד לדעת שלכולם יש שאלות ותהיות בעניינים הרי גורל כמו באיזה גיל מותר לבת שלנו לפתוח חשבון אינסטגרם? ממה בדיוק כדאי להזהיר אותה? אייך להתמודד עם חברת האימהות? ואיך לשרוד את כל אפליקציות ההיכרויות הנוכחיות. רומן מדליק ומהנה.
תרגום: טל ארצי מו"ל: תכלת 378 ע'Commenti


bottom of page