top of page
  • Writer's pictureKaren Agmon

הציידת/קייט קוויןמלחמת העולם השנייה עדין משמשת כר נרחב לסיפורים מרטיטי לב ועוצרי נשימה. "מכשפות הלילה", טייסות הצבא האדום קיבלו את שמן מחיילי הוורמאכט, הטייסות האמיצות הללו הצליחו להסב לגרמנים אבדות רבות, באומץ לב בלתי רגיל. אחת מאותן הטייסות היא גיבורת "הציידת" - 'נינה מרקובה'.

"הציידת" הרומן עב הכרס והקריא הזה מועבר לנו בשלושה ערוצים מקבילים. הוא מספר את סיפורם של איאן גראהם כתב מלחמה בריטי שלאחר המלחמה הפך לצייד נאצים, אליו מצטרף טוני רודומובסקי, חייל אמריקאי משוחרר צעיר, שמרגיש שעדין לא הגיע הזמן לחזור הבייתה, והרצון לבוא בחשבון עם הנאצים בוער בעצמותיו. במקביל מסופר לנו סיפורה של ג'ורדן נערה אמריקנית צעירה, מבוסטון. היא בת יחידה לאביה האלמן, היא צלמת חובבת והצילום הוא כל עולמה, אביה לא מסכים שהיא תמשיך בלימודיה, הוא מצפה שהיא תתחתן עם חברה מהתיכון ושתמשיך לנהל את חנות העתיקות המוצלחת שלו. למרות זאת יחסיה של ג'ורדן עם אביה טובים מאוד וכשהוא מכיר אשה חדשה ומתחיל לצאת עמה אין שמחה ממנה. הערוץ השלישי שבו מתקדם הספר, עוקב אחר חייה של "נינה מרקובה", נינה נולדת בעיירה שכוחת אל לגדות אגם בייקל בסיביר. כיום אגם בייקל הוא יעד תיירותי פופולארי למדי, אולם בשנות ה- 30 של המאה הקודמת הוא היה מקום שכוח אל ומנותק כמעט לחלוטין. נינה היא אחרונה בשרשרת של אחים ואחיות בשלב מסוים כולם עוזבים, ונינה נשארת עם אביה. אביה הוא שיכור רוב הזמן אך עדין לימד את נינה כמה דברים משמעותיים כאלו שיצילו את חייה: לשרוד ביער, לנוע בדממה מוחלטת, להיות נפש חופשיה. הימים הם ימי תחילת שלטונו של סטאלין, והאב לא מהסס לקלל אותו מעומק ליבו. בעיירה שכוחת האל הזו בסיביר זה עדין אפשרי. גורלה של נינה היה אולי צריך להיות כמו כל נערות הכפר הזה להיכנס להריון ולעבור לעיר הגדולה. אולם לנינה יש תוכניות אחרות, כאשר מטוס דואר נוחת נחיתת חרום בקרחת יער ליד הכפר שלה, נינה אף יודעת מה יהיו התוכניות שלה – היא תהיה טייסת. קורותיה של נינה מיום עזיבתה את הכפר ועד מפגשה עם הרוצחת הנאצית לקראת סופה של המלחמה הם סיפור מרתק מסוג הסיפורים שמהם עשויים סרטים הוליוודיים. נינה שלא זכתה לשום השכלה שלא ביקרה אפילו יום אחד בבית הספר, תהפוך לטייסת קרב מהאמיצות שיש. אולם פיו הגדול של אביה ירדוף אחריה עד לשדה הקרב. איאן וטוני עסוקים ברדיפה אחר פושעים נאצים זוטרים יחסית, כאלו שהמערכת הגדולה תניח להם מחוסר בתקציבים ובכוח אדם. הרצון הגדול ביותר של איאן הוא לתפוס את מי שמכונה "הציידת" ידוע לו כי אותה פושעת נאצית אומנם לא רצחה עשרות או מאות, אולם היא מי שרצחה את אחיו. הוא יודע זאת כי בשלהי המלחמה הוא פגש בבית חולים של הצלב האדום פולניה כמעט מתה לבושה בבגדיו של אחיו היא מספרת לו מה קרה לו בימים האחרונים והוא בתמורה מתחתן עימה כדי שהיא תוכל להגר לאנגליה. איאן יפגוש את אותה פולניה כמה שנים לאחר מכן כשיתברר שהיא היחידה שראתה את הציידת בעיניה. מי שמביא אותה חזרה לגרמניה הוא טוני שכלל לא מודע לכך שאיאן והמהגרת הפולניה נשואים. איאן אף מופתע יותר כשמול עיניו מופיעה דמות שונה לחלוטין מאותה אשה שברירית מורעבת ושותקת שפגש בבית החולים בפולין. באותו הזמן בבוסטון בארה"ב ג'ורדן מאושרת מכך שאביה מצא בת זוג חדשה ושמחה להכיר אותה ואת רות ביתה הקטנה. אנליזה היא כל מה שניתן היה לצפות מבת הזוג החדשה של אביה, היא נחמדה היא משכילה היא חרוצה, היא מקסימה.

אנליזה ממש לא ששה להצטלם ומתחמקת מכך, למרות זאת ג'ורדן מצליחה לצלם אותה ומשהו בהבעת פניה בתמונה צורם לג'ורדן מאוד. היא אפילו לא יודעת מה כל כך מפריע לה. החיים ממשיכים, אנליזה מעודדת את ג'ורדן להמשיך ולצלם ומבטיחה לה שתנסה לדבר עם אביה על מנת שיסכים שתמשיך בלימודיה, אנליזה כל כולה היא בעד ג'ורדן ומתייחסת אליה בהגינות ובנדיבות אין קץ.

הסיפור נע בזמן בין חייה של נינה בעבר וקורותיה כטייסת קרב בצבא האדום, וחייה בהווה כשהיא מצטרפת לאיאן ולטוני המנסים למצוא בקַדַּחְתָּנוּת רמזים למקום הימצאה של אותה רוצחת נאצית. הציידת הוא רומן היסטורי מרתק וקריא. העלילה זורמת בשטף מפעים. צלילה לתוכו היא צלילה לתוך ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה והשנים שבאו מיד אחרי סיומה, מנקודות תצפית פחות מוכרות לקורא הישראלי. זהו ספר שמספק הצצה נוספת לרוח האדם, לערכים של חברות וצדק ואומץ לב, רומן מפעים, רוצו לקרוא.

מו"ל: אריה ניר מאנגלית: שי סנדיק 575 ע'

78 views0 comments

コメント


bottom of page