top of page
  • Writer's pictureKaren Agmon

בית טרלוני/האנה רוטשילד


בית טרלוני/האנה רוטשילד

בית טרלוני היא סאגה משפחתית משעשעת ומלאת קסם. השנה היא 2008 אנו נמצאים כמה חודשים לפני פרוץ המשבר הכלכלי העולמי. אשה אחת יחידה צופה את המשבר הזה ומנסה להזהיר את כל אנשי הכספים של החברה בה היא עובדת ובכלל את כלל אנשי הסיטי של לונדון – אולם היא מושמת ללעג. לא רק שאיש אינו מקשיב לה, היא אף מאבדת את מעמדה ואת ההילה שהייתה סביבה.

האשה הזו היא בלייז סקוט. בלייז היא נצר למשפחת טרלוני. משפחת טרלוני היא בעלת טירת טרלוני, הטירה הייתה שייכת למשפחתה במשך 800 שנה, הם קיבלו את תואר האצולה אי אז בשנת 1179 ומאז ועד לפני מספר שנים הם חיו חיי עושר ורווחה בחבל הארץ בדרום קורנוול. טירת טרלוני הייתה שם דבר, היא הייתה ידועה בשל הפאר וההדר, בשל גודלה העצום, בשל השטחים הנרחבים והעשירים שהקיפו אותה ואף בשם הנשפים המרהיבים שנערכו בה. אולם העושר האינסופי הזה התכלה לגמרי, לא נשאר ממנו דבר. הטירה מתפוררת לחלוטין, תנאי המחייה שבה מזכירים יותר משכנות עוני במדינה שכוחת אל מאשר טירה של אצולה אנגלית. כעת גרים שם קיוטו מי שהיה האח הבוגר אשר ירש את הטירה, אשתו ג'ין, ושלושת ילדיהם. וכן הוריו הרוזנים מי שכנראה דיללו את הקופה לחלוטין. שבעת האנשים הללו חיים בעוני מחפיר.

בין בלייז סקוט לאחיה קיטו יש נתק, מהיום שבלייז עזבה את הטירה לפני 20 שנה לא היה בניהם קשר. העזיבה נעשתה בגלל חוקים השייכים לאצולה האנגלית, הבן הבכור יורש הכול ושאר האחים פשוט מושלכים לגורלם. בלייז שהינה מתמטיקאית בחסד ובוגרת מצטיינת של אוניברסיטה יוקרתית מצליחה לפלס את דרכה בסיטי של לונדון, היא הופכת לאחת הברוקריות הנחשבות ביותר , היא אשת קריירה מטורפת עם עוזרת אישית, משכורת מסחררת ובונוסים אגדיים, לפחות זה היה כך עד אשר היא מתחילה להזהיר את כולם מהמפולת הקרבה.

את החברה שבלייז עובדת בה קונה תומליסון סליט, בלייז אינו מזהה אותו , לפחות לא בהתחלה. אולם היא וקיטו למדו יחד איתו באוקספורד. בעוד שבלייז וקיוטו היו מסמרים של כל אירוע חברתי ואבן שואבת של חיי החברה במוסד המכובד, פשוט כי הם היו יפים צעירים חכמים וכיפיים. הרי שסליט היה אמריקאי שהגיע לאוקספורד בזכות מלגות חוכמה ורצון אדיר להצליח, תכונות שלא הצליחו לכסות על גסות הרוח שלו טעמו הצעקני ואישיותו הנלוזה. לחבורה של בלייז וקיטו הייתה שייכת אף אנסטסיה, אנסטסיה מסתבר הייתה יפיפייה מדהימה דמות אגדתית שהשאירה אחריה אדמה חרוכה, לא היה גבר שלא היה מאוהב בה. ולא הייתה אשה שלא רצתה בחברתה. אולם אנסטסיה נעלמת בערך באותו הזמן שבלייז מסולקת מהטירה. היא נוסעת להודו ומתחתנת עם מהרג'ה. ג'יין בלייז ואנסטסיה היו בנערותן החברות הכי טובות. עשרים שנה אחרי העלמותה של אנסטסיה, כשג'יין תוהה כיצד ובמה תאכיל את ילדיה בערב, היא מקבלת מכתב. אנסטסיה מודיעה לה שהיא גוססת ומתחננת בפניה שתדאג לביתה. מסתבר שגם בלייז קיבלה מכתב שכזה. הגעתה של עאישה הבת של אנסטסיה ללונדון, טורפת אף יותר את הקלפים שגם ככה נמצאים בבלאגן מופרע. מראה הבת היפיפייה לא משאיר מקום לספקות, היא ללא ספק אינה הבת של מהרג'ה הודי עלום. באותו הזמן בדיוק מתפוצץ המשבר של 2008 בלייז מבינה שסליט שהיה אחד הגורמים העיקריים להישחקות מעמדה בחברה ולהפיכתה למושא ללעג, מסתבר לה שהוא היחיד שהקשיב לה. ובזה שהוא הקשיב לה הוא לא רק מציל את ההון האגדי שלו הוא אף מכפיל אותו. איש נוסף שהקשיב לבלייז הוא ג'ושוע וולף, ג'ושוע וולף היה משקיע מסתורי , שאיש לא ידע מיהו ואשר התרחק מאור הזרקורים כמו מאש. אולם הוא היה האיש שהצליח למשוך את תשומת ליבה של בלייז בגלל ביצועיו המדהימים שהיו אף טובים משלה. כאשר סליט הדוחה למדי עושה צחוק מבלייז במצגת גורלית שהיא מעבירה, היחיד שמתייחס למצגת ולדברים שנאצרו בה הוא אותו ג'ושוע וולף מסתורי, המפגש איתו יוצר תוכן חדש בחייה של בלייז ומשנה את נקודות המבט שלה על חייה.

המשבר של 2008 פוגע אנושות בקיטו, את המעט שעוד היה להם שבעיקר היה שייך לבנק, אף את המעט הזה הוא מפסיד. ההפסד הזה גורם להשתלשלות אירועים שבסופם אביו הרוזן נהרג, בלייז חוזרת לטירה בניסיון נואש להצילה, ארבלה הילדה מתוודעת לדודתה שנחשבת על ידי משפחת האצולה האנגלית כאשה זקנה ומשוגעת, אולם בעולם האמיתי היא אחת הפרופסוריות המוערכות והמבריקות ביותר בתחום של אפידמיולוגיה של חרקים, וקלריסה הרוזנת אמו של קיטו ומי שעוד התחככה עם המלכה בצעירותה, קלריסה הזו הופכת לכוכבת של תוכנית ריאליטי.

בית טרלוני, הוא סאגה משפחתית מהנה ביותר משעשעת ומרגשת. סאגה שמכילה בתוכה שלושה דורות שקורות חייהם הם ראי להווה הנוכחי. תארי אצולה הם עדין סממן של כיף ושעשועים, אולם הם בשום אופן אינם תחליף ללימודים לעניין או הבטחה לאושר. ספר נפלא רוצו לקרוא.

מו"ל: פן הוצאה לאור/ידיעות אחרונות מאנגלית: רחל פן 422 ע' מודפסים

Comentários


bottom of page