top of page
  • Writer's pictureKaren Agmon

ילד בולע יקום/טרנט דלטון

ילד בולע יקום/טרנט דלטון


כשאני חושבת על אוסטרליה אני חושבת על ים, על גלשנים, על גולשים גבוהים זהובים משמש עם שפתיים אדומות מנוקדות גבישי מלח מנצנצים. אני חושבת על בירה קרה, על נערות בביקיני ועל בית אופרה לבן ומרשים. אני לא חושבת בכלל על פרוורים מוכי סמים, על מהגרים החיים בצפיפות ובחוסר הכרה. אני לא חושבת על עבריינים, ובטח שלא על בתי כלא עמוסים באנשים שהגורל לא האיר להם פנים. אבל מסתבר שגם באוסטרליה, יבשת החופים הזהובים, אוסטרליה הרחוקה הזוהרת והשמחה, גם שם מסתבר, יש פרוורים, מהגרים, בתי כלא והרבה מאוד סמים.

איליי בל הוא ילד בן 13 שחי באחד הפרוורים האלו. אחיו שגדול ממנו בשנה הוא אוגוסט. אוגוסט אינו מוציא מילה מפיו, אולם יחד עם זאת הוא כותב ללא הפסקה הרבה מאוד מילים באוויר "הסוף שלך הוא גדרון תכול מת" הוא המשפט הפותח את העלילה הנפלאה הזו, וזהו משפט שנכתב באוויר על ידי אוגוסט ונקרא על ידי איליי. איליי מקריא אותו לסלים. סלים הוא הבייביסיטר של איליי ואוגוסט, הוא גם אסיר משוחרר אחרי הרבה מאוד שנים בכלא שם שהה בחסות ממשלת אוסטרליה בגין רצח אדם. האם הוא באמת רצח? האם האיש הרגיש הזה, האחראי, האיש עם חוכמת החיים המאלפת הוא אכן רוצח? הספר לא נותן תשובה לשאלה הזו, שהיא לא מרכזית בעלילה הסוחפת שלפנינו. הספר מתרכז באיליי במחשבותיו ובמאורעות שקורים לו, אנו מלווים אותו מגיל 13 ועד תחילת שנות העשרים שלו.

איליי ואוגוסט חיים עם אמא שלהם היפה והמכורה לסמים ועם לייל בן זוגה. לייל הוא לא אבא של איליי ואוגוסט אבל הוא הדבר הכי קרוב לאבא שהם מכירים והם אוהבים אותו מאוד. למרות שהוא בעצם אשם בכך שאמא שלהם מכורה לסמים. הוא גם מי שיגמול אותה מהסמים האלו, באופן די קשה וכמעט אכזרי. איליי אוהב את לייל מאוד, לייל מסתבר פרט לעבודתו כפועל הוא אף עבריין קטן כזה שעוסק בהפצת סמים. הוא לא קונה את הסמים ולא מוכר רק מפיץ הוא עושה את השרות הזה לפושעים הכבדים, המפחידים, הפושעים המסוכנים באמת. לייל הוא סתם עוד עבריין, בפרוור שכמעט כולם שם נאלצים להיות סוג של עבריינים. איליי ואוגוסט שניהם ילדים חכמים ומבריקים. אוגוסט הוא תלמיד מצטיין, הוא גם חזק מאוד ולא מפחד מכלום. אם מישהו ינסה לפגוע באילי כבר יהיה לו עסק עם אוגוסט. אבל איליי לא באמת צריך את העזרה של אוגוסט הוא מסתדר לא רע בכלל בעצמו. לאיליי גם יש שאיפה וחלום ורצון. אילי רוצה להיות עיתונאי כשהוא יהיה גדול. הוא אוהב לכתוב הוא כותב הרבה. בגיל 13 הוא מתחיל להתכתב עם אחד האסירים בכלא, אסיר שסלים אמר לו שאיש לא כותב לו. סלים הסביר לאיליי את החשיבות של מכתבים מן החוץ לאלו שיושבים בכלא, ואיליי מתחיל להתכתב עם אחד האסירים שסלים מציע לו לכתוב לו. ההתכתבות הזו עוד תעזור לו יום אחד.

ברגע אחד בחיים לייל מנסה להצליח קצת יותר. מנסה אולי להיות קצת יותר מסתם מפיץ. הניסיון הזה יעלה לו ביוקר. טיטוס ברוז, הוא בעל מפעל ליצור גפיים מלאכותיות, איש אהוד וידוע מאוד בקהילה. כזה שתורם כספים לכל מיני אגודות. איליי ואוגוסט יודעים כמובן שהוא גם פושע העל שדואג לאספקת סמים סדירה לכל הפרוורים האוסטרליים. האיש הזה וחליפותיו הלבנות מעוררות חלחלה באיליי. איליי בטוח שאספקת סמים זה הפשע הכי פחות איום שלו, אבל הוא לא ממש יודע מה הפשע היותר איום שלו. לייל מסתבך עם האנשים הלא נכונים ואיילי אוגוסט והאמא היפה סובלים מאוד בגלל ההסתבכות הזו. בשלב מסוים איליי ואוגוסט נאלצים לעבור לחיות בבית של אבא שלהם. הם לא היו איתו בקשר די הרבה שנים. היה מקרה. היה מקרה קשה. מה בדיוק היה שם, הם לא ממש בטוחים אבל אמא שלהם עזבה את אבא שלהם עם שני ילדים קטנים. שלא על מנת לחזור. אבל כעת שלייל הסתבך עם האנשים הלא נכונים ואמא שלהם נאלצת להיפרד מהם, איליי ואוגוסט מוצאים את עצמם חיים עם אבא שלהם. בבית די מוזנח ודי מלוכלך, עם חדר אחד מלא כולו מהרצפה עד לתקרה בספרים. כי זה מה שאבא שלהם עושה הוא קורא ושותה שותה וקורא.

איליי פרט לשאיפה והכמיהה שלו להיות כתב, הוא גם מאוהב בקייטלין ספייז כתבת הפליליים הכוכבת של העיתון הכי שווה באוסטרליה. איילי גם רוצה לכתוב שם וגם מאוהב בקייטלין, הוא מתעלם לחלוטין מהעניין הזה שהיא גדולה ממנו ב 15 שנים. זה לא רלוונטי מבחינתו. קייטלין כמובן תהיה מי שתוביל את איילי אל הגילוי הכי גדול שלו, כי קייטלין היא פשוט מושלמת.

ילד בולע יקום הוא רומן התבגרות יפייפה. כזה שנוגע בקרקעית, בתהום שאפשר ליפול לתוכה במהלך החיים, אבל הוא גם מגיע גבוה לשמיים. כמות התקוות, השאיפות, כוח הרצון והנחישות הקיימים בין דפי הרומן הזה היא אינסופית. מסתבר שחלומות שעובדים קשה מאוד להגשים אותם לפעמים באמת מתגשמים. רומן יפייפה וחכם מלא אהבת אדם ואופטימיות אין קץ – רוצו לקרוא.


מאנגלית: שאול לוין מו"ל: כנרת זמורה-דביר 463 עמ' מודפסים
Comments


bottom of page