top of page
  • Writer's pictureKaren Agmon

הבית ההולנדי/אן פאצ'ט


הבית ההולנדי/אן פאצ'ט

בסופה של מלחמת העולם השנייה סיריל קונרוי, עדין חייל בצבא האמריקאי מצליח בעזרת, תושייה, מחשבה והרבה נחישות ורצון לייסד את חברת הנדל"ן שלו. בתוך זמן קצר הוא מצליח מספיק על מנת לרכוש את "הבית ההולנדי" אחוזה יפיפייה בפילדלפיה. הוא קונה אותה עם תכולתה. ומעביר לשם את אשתו אלנה ואת בתו מייב. דני כבר נולד בבית ההולנדי, הוא קטן ממייב בשבע שנים. אלנה אמם עזבה אותם עוד לפני שדני היה בן ארבע. אין לו שום זיכרונות ממנה. כשאלנה עוזבת מייב מפתחת את מחלת הסוכרת. היא גם זו שלוקחת על עצמה את הטיפול בדני, אם כי בבית יש אף עובדות נאמנות מאוד. סנדי, ג'וסלין וקטיפונה. לאחר מספר שנים נכנסת לחייהם אנדראה, היא צעירה מאביהם, ויש לה שתי בנות קטנות.

כשאביהם של מייב ודני מת בגיל 53 מהתקף לב, אנדראה מנשלת את מייב ודני מכל הרכוש העצום של האב. היא קוראת למייב שכבר אינה בבית כמה שנים שתבוא לאסוף את דני (הוא בן 15 באותו הזמן) ושפשוט ילכו משם. יחד עם הילדים היא מעיפה את העובדות הנאמנות. ואת חברת הנדל"ן העצומה והרווחית היא מוכרת, ילדיו של סיריל לא מקבלים אף פרוטה.

ביום אחד הם הופכים למרוששים לחלוטין. מייב לוקחת על עצמה את הדאגה הכלכלית, דני הוא רק בן 15. החיים הופכים לקשים ומורכבים. הדבר היחיד שמסתבר שעדין יש להם היא קרן נאמנות שאמורה לממן לימודים עבור דני בלבד. זו קרן שאמורה לממן כל לימודים לכל תקופה כל עוד הוא לומד וכל זמן שממוצע הציונים הוא סביר ומעלה. הן דני והן מייב, הם תלמידים מצטיינים. מייב מודיעה לדני שהוא ילמד רפואה, לימודי הרפואה הם הארוכים ביותר והיקרים ביותר. דני לא מעוניין להיות רופא הוא מתכוון לפתוח חברת נדל"ן בדיוק כפי שאבא שלו עשה. אולם דני נאמן לאחותו בכל נים בגופו. והוא עושה את מה שהיא אומרת לו הוא לומד רפואה וחולם על בניינים ומגרשים.

הבית ההולנדי הוא סיפור יפיפה, סוג של אגדה קסומה הנטועה היטב בעבר הלא מאוד רחוק. דני נמצא באמצע לימודי הרפואה שלו בשנת 1968, זוהי שנה רווית מהומות. הסטודנטים מוחים ומפגינים, ארה"ב שטופת מחאות ואי סדר. אולם דני לא לוקח חלק בכל ההתרחשויות הללו. הוא שקוע עמוק מאוד בתוך מלאכת החיים. הוא לומד ללא הרף, הוא מתחזק מערכת יחסים עם סלסט, אין לו זמן להשתתף בהפגנות הסטודנטים. פעם אחת בשנה הראשונה שלו בלימודי הרפואה הוא כמעט נשאר מאחור, הוא כמעט נכשל. מי שדאג לו, מי שהחזיר אותו לתלם והשגיח עליו היה ד"ר אייבל. ד"ר אייבל דאג שדני יעבור את הקורס בכימיה אורגנית. ונל אייבל בת הזוג של ד"ר אייבל שעבדה במשרד הפיתוח של בית הספר לרפואה בקולומביה, הייתה מי שבזכותה דני עשה את ההון הראשוני שלו. בגלל משפט אחד תמים שד"ר אייבל אמר לדני. דני גמל לזוג הזה ביד רחבה, הוא אף סיים את הסטאז' ברפואה, אולם לא הייתה לו שום כוונה בעולם להיות מועסק כרופא.

הוא היה נחוש להיות אייל נדל"ן בדיוק כמו אבא שלו לפניו. מי שלקחה מאוד קשה את החלטתו לא לעסוק ברפואה הייתה אשתו סלסט. אין אהבה בין סלסט למייב. למרות שרק בזכותה של מייב הקשר הזה שהתחיל בפגישה מקרית ברכבת הסתיים בזוגיות. ובכל זאת הקשר בין שתי הנשים הללו הוא קשה, לא זורם וחשדני. אולם מייב כמובן מעריצה את ילדיו של דני, היא הדודה הכי טובה בעולם וכפי שתעשה הכול עבור דני היא תעשה הכול עבור ילדיו. מייב היא אחת הנשים החכמות וטובות הלב. היא גם יפיפייה . כשמייב בעצמה עוברת התקף לב, מי שמגיעה לבית החולים לסעוד אותה ולטפל בה. זו אלנה. אמם הנוטשת. מייב היא המאושרת בבני האדם כעת כשאימה הגיעה. כולם מאושרים מחזרתה של אלנה. אלנה הקדושה, אלנה שנטשה את ילדיה על מנת לטפל בכל הנזקקים והעניים שבעולם. 'אלנה היא קדושה', מסבירות לו הנשים שגידלו את דני. דני הוא היחיד שאינו מצליח לסלוח לאמו, אולם מיכון שהוא מחובר למייב בכל נים בגופו, הוא עושה כמובן כל מה שמייב מבקשת ממנו כולל דאגה לאמו הנוטשת הקדושה.

"הבית ההולנדי" הוא סיפור יפיפייה, סיפור על קשרי דם, על אהבה ללא תנאים, על נתינה אינסופית על קבלה והקרבה, ומלאכת החיים הנכונה והטובה זו שתמלא אותנו סיפוק ושלווה. רוצו לקרוא.

מו"ל: עם עובד מאנגלית:קטיה בנוביץ' 294 ע'

Commentaires


bottom of page