top of page
  • Writer's pictureKaren Agmon

ארמון הנייר / מירנדה קאולי הלראלינור וג'ונאס מכירים מהילדות, הם היו החברים הכי טובים כשהם היו ילדים, הוא קטן ממנה בשנתיים. הם נפגשו כל קיץ בבק וודס שבקייפ קוד, בין האגם לחוף האוקיינוס. ".....כשהיינו צעירים כולם בבק וודס הכירו את כולם. מסיבת הקוקטיל נדדה מבית לבית: נשים יחפות בשמלות רחבות צבעוניות, גברים חתיכים במכנסי כותנה לבנים מקופלים הקרסוליים, ג'ין וטוניק...."

היום אלינור היא מרצה לספרות, נשואה לפיטר עיתונאי כלכלי מצליח ממשפחת אצולה בריטית, או חצי אצולה, או לפחות אחת כזאת עם הרבה כסף ומעמד. פיטר גם חתיך מאוד חכם מאוד ומאוהב באלינור מעומק ליבו גם אחרי כל השנים האלו. אלינור בסך הכל גם אוהבת את פיטר מאוד. אבל אהבת חייה הגבר שאיתו היא הייתה צריכה להתחתן הוא ג'ואנס. ג'ואנס החכם היפה האמיץ המושלם. אבל בחיים יש גורל. בשנת 1981 בגיל 14 שלה ו 12 שלו אלינור וג'ונאס נאלצים לבצע יחד את המעשה שאין ממנו חזרה - המעשה הזה ישליך על  גורלם וילווה את המשך חייהם.

הספר הקסום מתקיים בשני זמנים. בהווה כאשר אלינור וג'ואנס סוף סוף אין דרך אחרת לומר זאת פרט למזדיינים - עושים את זה בחוץ, בעמידה. זה זמן קיץ כל תושבי בק וודס מתנקזים בחזרה לישוב, לבתים שעל חוף הים. מכל קצוות הארץ, הם חוזרים. וככה אלינור מוצאת את עצמה נשענת על קיר הביקתה הגדולה כשאהובה בחמישים השנים האחרונות סוף סוף עושה עימה אהבה. זוהי אותה הביקתה בדיוק כפי שהייתה שם גם אז כשהם היו ילדים. סוף סוף אחרי כל השנים האלו הם עושים את זה. מאותו הרגע אנו מקבלים סקירה של כל החיים של אלינור מאז היותה בת שלושה חודשים ועד עכשיו עד הבוקר של הלילה שבו קרה המקרה שצריך היה לקרות כבר מזמן.   אלינור החליטה להצטער על משהו שהיא עשתה במקום על משהו שהיא לא עשתה ולכן נענתה סוף סוף לכמיהה המאוד עמוקה שלה. כי לעשות אהבה עם ג'ואנס הייתה משאת נפש, של חיים שלמים ולא איזה שהוא דחף רגעי של תשוקה חולפת.

לקבל סקירה על חייה של אלינור זה לקבל סיפור חיים מרתק מרגש ומלא מהמורות ועניינים של משפחה שחוותה הכל. הורים לא מאוד מתפקדים, גירושים, מחלות, מוות, אונס, אבל גם חברות טובה ומשפחתיות מגוננת ולימודים וחברות וים וקומזיצים על החוף והמון דברים כיפים ומהנים. הכל יהיה שם בסאגה המרתקת הזו. אבא של אל ואנה שלאורך הילדות של הבנות מצליח אכשהוא לשמור על תדמית זוהרת אולם עם השנים שעוברות הוא הולך ומאבד מזוהרו. ככל שהן גדלות והמציאות מתחילה לחלחל להן לחיים. לא ניתן לגמרי להאשים את שתי האחיות אל ואנה שהן חיות חיים מנותקים מהמציאות. רק האב הצליח איכשהו לשמור על תדמית חיובית ללא מעט שנים. וכנראה יותר בגלל הרצון הנואש שלהן באבא מושלם. אולם האב הלא מושלם שלהן כן נתן להן  סבתא לגמרי מושלמת.  אל ואנה כבר מגיל צעיר היו צריכות להיות מודעות לאמיתות של החיים.  אנה האחות הגדולה של אל הוגלתה מביתה לפנימיה רק בגלל שלא הסתדרה עם הבעל החדש של אמא שלה. הבעל החדש של האמא מביא איתו גם את קונרד בנו. הוא לא הביא אותו מיד בהתחלה אבל אחרי תקופה האם המקורית של קונרד, מודיעה שהיא שולחת את הילד אליו. שהיא לא מצליחה להתמודד איתו. קל להבין מדוע היא לא מסתדרת איתו. הוא באמת ילד איום ונורא. אל ואנה לא סובלות אותו, אנה מוגלית לפנימיה ואל נאלצת להתמודד איתו לבד. זו אינה התמודדות קלה, והשנים שעוברות לא עושות את המצב לטוב יותר אלא רק לקשה ובעייתי יותר ויותר. ארמון הניר הוא ספר ששולטות בו נשים, נשים מניעות את העולם ונשים יוצרות מציאות.  אנה אחותה הגדולה של אל עוברת תקופת התבגרות סוערת למדי שבה  היא מוציאה על אל את הכעסים שלה על  הגלות שאליה היא נזרקה. אולם החיים כמו תמיד חזקים מהכל הקשר בין שתי האחיות הוא מהיפים והחזקים שיש. לאל יש שני גברים משמעותיים בחייה אבל היא הייתה נוטשת את שניהם עבור אנה אחותה אם רק הייתה צריכה.

אמא של אל ואנה היא דמות משמעותית בפני עצמה אשה יפיפייה שחייה לא היו מאוד קלים. היא לא גידלה את אנה ואל בכפפות של משי, רחוק מזה. אולם היא דמות דומיננטית בחייהן הן קשורות אליה מאוד  "העצה הטובה ביותר שאמא נתנה לי" אל מספרת " בחיים יש שני דברים שאף פעם לא מתחרטים עליהם תינוק ושחייה " אין ספק שזו עצה מהטובות שיש. לא פגשתי שום  אשה שהצטערה לא על תינוק שילדה ולא על שחייה ארוכה, חדה כזו שמפעילה את כל הגוף  ומרוקנת את הראש.ארמון הנייר הוא ספר מרתק מעניין מדליק ושואב בדיוק מה שצריך בימים האלו – רוצו לקרוא אותו.

 

מאנגלית: טל ארצי   מו"ל: תכלת   392  ע'

Comentarios


bottom of page